Kronik hastalığı olanlar yağsız dana etini tercih etsinler

Kasım 6, 2020 Yazar YavuZ Kapalı

Kronik hastalığı olanlar yağsız dana etini tercih etsinler

Kalp ve tansiyon hastaları sakatat ve yağlı kuzu etinden uzak durun

 

Diyabet, yüksek tansiyon, kalp, gut, obezite gibi kronik hastalığı olanların kurban bayramında et yerken dikkatli olmaları konusunda uzmanlar uyarıyor. Medical Park Hastaneler Grubu Göztepe Medical Park Hastane Kompleksi’nden İç Hastalıkları ve Obezite Kliniği Sorumlusu Dr.Yavuz Furuncuoğlu, kronik hastalığı olanların et yerken dikkatli olmaları gerektiğini, genel prensip olarak mutlaka yağsız dana etini tercih etmeleri gerektiğini ifade etti. Furuncuoğlu, kronik hastalığı olan kişilerin sakatat ve yağlı kuzu etinden de uzak durmaları gerektiğinin altını çizdi.

“Aşırı miktarda yenen etler, tansiyonu ve şekeri yükseltir”

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi’nden İç Hastalıkları Uzmanı ve Obezite Kliniği Sorumlusu Dr.Yavuz Furuncuoğlu, Kurban bayramında özellikle şişmanlık, kalp-damar hastalığı, diyabet,hipertansiyon, mide-barsak rahatsızlığı olan bireylerin ve yaşlıların beslenmelerine dikkat etmek zorunda olduklarını söyledi. Dr.Furuncuoğlu, “Özellikle kronik hastalığı olan ve beslenme tedavisi alan bireyler kurban bayramında öğünlerde tüketmeleri gereken miktarları aşmamalıdır. Kırmızı et doymuş yağ, kolesterol içeriği oldukça yüksek besindir. Eti görünür yağlarını mutlaka temizleyin. Son yapılan bilimsel araştırmalar yağlı kırmızı et tüketiminin kan yağlarında ve ürik asit düzeylerinde artışa neden olduğunu göstermektedir. Ayrıca fazla tüketimin kolon , mide, prostat kanseri riskini arttırdığı da bilinmektedir. Bu nedenle haftada 2 kez doğru pişirme yöntemleri ile hazırlanmış kırmızı et tüketimi sağlıklı birey olmada önemli bir adımdır. Aşırı miktarlarda ve uygun koşullarda pişirilmemiş etler tansiyonun ve şekerin yükselmesine neden olur” diye konuştu.

“Günde kilo başına 1 gram yeter”

Koroner kalp hastalığı ve kolesterol yüksekliği olanl kişilerin özellikle yağlı et yemekten kaçınmaları gerektiğini belirten Yavuz Furuncuoğlu, şöyle konuştu: “Günde kilo başına 1gram ortalama olarak bir insana yetebilir. Üre yüksekliği olanlar bunu 0.5 gram kilo başına çekmeleri gerekir. Her hastanın kendi doktoruna diyet programını yaptırması en doğrusudur. Gut hastalığı- purin metabolizmasının bozukluğundan ileri gelen ve aşırı proteinli beslenmeyle alakası olan bir hastalıktır. Eklem ağrıları ve şişmeleri olur. Özellikle alkol almayı takiben veya mangal partisi sonrası ayak baş parmağında şişme ile kendini gösterir. Böbrek taşı eşlik edebilir. Bunlarda da et-sakatat -baklagiller belli oranlarda verilmesi gerekir. Kurban bayramlarının en riskli grubunu oluştururlar. Hiperlipidemisi olan hastalar eti ve yağı kaçırınca kurban bayramı sonrası kolesterol ve trigliserit düzeyleri çok yükselebilir, kalp krizi ve inme riskini artırabilir. Mide barsak , safra kesesi ve hazımsızlık sorunu olanlarda aşırı yüklenmeye bağlı olarak sıkıntıları artabilir. Gaz ve geğirme şikayetleri olabilir, karın şişliğine sekonder reflü de bir artış yaşanabilir. Diyabet hastaları hem aşırı beslenme hem de bayramda ikram edilen baklava ve şekerlemeler açısından riskli gruptadırlar.”

 

Kutu..kutu..
Kimler bayramda dikkatli olmalı

• Hipertansiyon ve kalp hastaları
• Diyabet hastaları
• Gut hastaları
• Kolesterol ve trigliseridi yüksek olan hastalar
• Kronik böbrek yetersizliği olanlar
• Kronik karaciğer hastaları ve sirozu olanlar
• Mide ve duodenum ülseri olanlar
• Obezite sorunu olan veya kilolu hastalar
• Ailesinde kolon tümörü olanlar veya kendisinde yüksek risk olan hastalar
• Hazımsızlık, safra kesesi taşı veya diskinezisi gibi sindirim sistemi bozukluğu olanlar